2025-02-05
Budimex, lider w branży budowlanej, wraz ze spółką joint-venture BXF Energia, dynamicznie rozwija sektor zielonej energii. W ramach strategii dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, firma zainicjowała dwa kluczowe projekty – farmy fotowoltaiczne Kamelia i Azalia. Projekty umacniają pozycję spółki w obszarze energii odnawialnej.
Kamelia – Farma Fotowoltaiczna w Województwie Mazowieckim
Lokalizacja i Technologia
Farma Kamelia, zlokalizowana w Wymysłowie w gminie Mszczonów (woj. mazowieckie), znajduje się na ostatnim etapie prac budowlanych. Projekt, rozpoczęty w lutym 2023 roku, obejmuje instalację 33 870 paneli fotowoltaicznych o mocy 620 Wp każdy. Rozmieszczone na powierzchni 180 tys. m², panele zapewniają łączną moc wynoszącą 21 MW – z czego już 14 MW jest gotowe do działania.
Innowacyjny Układ Paneli
Farma wyróżnia się nietypowym, wschód-zachód układem paneli, co pozwala na bardziej równomierne wykorzystanie promieniowania słonecznego przez cały dzień. Dzięki temu rozwiązaniu, efektywność instalacji wzrasta, co przekłada się na optymalizację produkcji zielonej energii.
Harmonogram Realizacji
Zakończenie prac budowlanych planowane jest na marzec 2025 roku, a uruchomienie produkcji i sprzedaży energii – na czerwiec tego samego roku. Farma Kamelia nie tylko odpowiada na potrzeby energetyczne Grupy Budimex, ale stanowi również przykład zrównoważonego rozwoju w sektorze OZE.
Farma Fotowoltaiczna Azalia – Ważna Inwestycja w Województwie Podkarpackim
Skala Projektu
Równolegle do prac nad farmą Kamelia, realizowany jest projekt Azalia, zlokalizowany w Wysokiej Głogowskiej, w pobliżu Rzeszowa (woj. podkarpackie). Jest to znacząca inwestycja w fotowoltaikę na Podkarpaciu, osiągająca moc 60 MW, która umożliwi zasilenie ponad 25 tys. gospodarstw domowych.
Szczegóły Techniczne
Na obszarze farmy zostanie zainstalowanych 100 tys. paneli fotowoltaicznych, a szacowana roczna produkcja energii wyniesie około 65 GWh. Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2024 roku, a zakończenie prac zaplanowano na połowę 2025 roku.
Strategia Rozwoju BXF Energia
Dywersyfikacja Działalności i Transformacja Energetyczna
– Budimex jako lider branży budowlanej nieustannie poszukuje nowych obszarów rozwoju. Rozwijamy segment energii odnawialnej, by aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej kraju. Farma Kamelia to dla nas nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także narzędzie zaspokajania potrzeb energetycznych Grupy Budimex – podkreśla Tomasz Grzęda, Członek Zarządu BXF Energia.
– BXF Energia, spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala, wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji i poszerzania działalności o segment produkcji zielonej energii – dodaje Tomasz Grzęda.
Cele na Przyszłość
Planowane na 2025 roku osiągnięcie łącznej mocy 80 MW w produkcji zielonej energii pozwoli na zaspokojenie zarówno potrzeb wewnętrznych Grupy Budimex, jak i klientów zewnętrznych. Farmy Fotowoltaiczne Kamelia i Azalia są dowodem zaangażowania firmy w rozwój lokalnej infrastruktury energetycznej i promowanie odnawialnych źródeł energii.